Co to CMS i skąd go wziąć?

Poleć:
Informacje o artykule: Poziom trudności: 1/41-4-80 Dostęp: Freesilver-80

 

CMS Content Management System Advertising Sign Website Platform CMS (System zarządzania treścią) to bardzo sprytna i przydatna rzecz. Żeby uzmysłowić to sobie, zrób proszę mały test: Wejdź na dowolną stronę internetową, kliknij na niej prawym przyciskiem myszki i wybierz polecenie w rodzaju 'Pokaż źródło strony'. Zobaczysz wiele linii dziwnych zapisów, czyli kod HTML tej strony internetowej. Wyobraź sobie teraz, że każdą ze stron tego serwisu ktoś musiał ręcznie zapisać np. w notatniku (tak robiło się, całkiem niedawno). A teraz wyobraź sobie, że dany serwis ma takich stron dziesiątki, setki, tysiące..

Na nasze szczęście wymyślono CMS’y. Czyli takie wstępnie gotowe serwisy WWW, które jedynie wystarczy zainstalować, ustawić wg potrzeb, ew. poszerzyć o wymaganą funkcjonalność, no i wypełnić naszą treścią. Całą resztą zajmie się za nas właśnie CMS. Sprytne, prawda? Tak sprytne, że powstało mnóstwo tego typu rozwiązań, zarówno komercyjnych, jak też bezpłatnych. Wystarczy w Google’u wpisać hasło 'cms' i zobaczymy miliony wyników wyszukiwania (kliknij i zobacz). W tym poradniku zajmiemy się pozyskaniem jednego z najpopularniejszych darmowych, a mianowicie WordPress’a.

Wejdź na stronę pl.wordpress.org, zjedź do sekcji 'Pobieranie' i kliknij w przycisk 'Pobierz WordPressa x.x.x' (gdzie 'x.x.x' to numer najnowszej wersji, np. '4.3.1′):

wordpress-01

Zapisz plik o nazwie 'wordpress-x.x.x-pl_PL.zip' na dysku swojego komputera (zapamiętaj miejsce). Następnie otwórz lokalizację zapisanego pliku (w zależności od Twoich ustawień, np.: 'Start' -> 'Komputer' -> 'Pobrane' lub w miejscu, które wskazałeś podczas pobierania). Pobrany plik jest spakowany w archiwum ZIP, więc wskaż, gdzie ma zostać ono rozpakowane. W tym celu kliknij na pobranym pliku prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie 'Wyodrębnij wszystkie…', wskaż miejsce i potwierdź kliknięciem w 'Wyodrębnij':

wordpress-02

W wybranym miejscu pojawi się katalog o analogicznej nazwie, np. 'wordpress-x.x.x-pl_PL'. Wejdź do katalogu i sprawdź, czy widoczne są pliki i katalogi podobne do zdjęcia:

wordpress-03

Ok, tym samym jesteśmy gotowi do zainstalowania naszego pierwszego CMS’a na naszym pierwszym serwerze :). Ale o tym w poradniku 'Instalacja WordPress', zapraszamy do lektury.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Zgoda na cookies. (info)

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij