Co zrobić, aby serwis wyglądał tak, jak chcę?

Poleć:
Informacje o artykule: Poziom trudności: 2/42-4-80 Dostęp: Freesilver-80

 

Eine Idee haben Tym razem zajmiemy się kwestią wyglądu, czyli 'pokolorowaniem’ naszego serwisu. Ogólnie rzecz ujmując, mamy trzy główne możliwości:

  • stworzenie szablonu samemu (wymaga dobrej znajomości programu graficznego, znajomości zasad tworzenia szablonów i języka HTML, no i oczywiście zdolności graficznych),
  • zlecenie opracowania grafikowi,
  • pobranie bezpłatnego lub zakupienie gotowego szablonu (tysiące możliwości, ceny już od kilku $).

Skupimy się na opcji nr 3, a więc na próbie znalezienia szablonu (motywu, skórki), który w zadowalającym stopniu będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Oczywiście o gustach nie dyskutuje się, więc ostateczny wybór pozostaje wyłącznie w Twojej gestii :).

Zaczynamy od uruchomienia panelu WordPressa i kliknięcia w lewym menu: 'Wygląd’ -> 'Motywy’, a następnie 'Dodaj nowy’:

wordpress-12

Wyświetli nam się wbudowana wyszukiwarka szablonów, które oficjalnie wspiera WordPress. To nie wyczerpuje naszych możliwości (o czym dalej), ale na początek jest najłatwiejszym sposobem. Szablony możemy przefiltrować,  a także wpisać nazwę znanego nam szablonu (np. spodobał się nam w innym serwisie stworzonym w WordPress i znamy jego nazwę – często jest ona podana w stopce) i kliknąć 'enter’. Następnie każdy z nich możemy podejrzeć w działaniu na żywo – wystarczy najechać myszką na wybrany, następnie kliknąć 'Szczegóły i podgląd’:

wordpress-13

Nasz panel na chwilę zmieni nieco wygląd:

wordpress-14

Po lewej stronie znajdziemy opis skórki, po prawej jej wizualizację. Tutaj pewna uwaga: Na tym etapie nie należy zwracać szczególnej uwagi na zdjęcia i grafiki użyte w tej wizualizacji – pełnią rolę wyłącznie przykładowych, a docelowo wgramy własne (inny poradnik omówi skąd je wziąć).

W trybie podglądu mamy również możliwość uruchomienia natychmiastowej instalacji motywu – wystarczy kliknąć w przycisk 'Zainstaluj’, a po chwili zobaczymy komunikat:

wordpress-15

Tryb podglądu wyłączamy poprzez kliknięcie w symbol 'x’ w lewym górnym rogu.

Możemy zainstalować w systemie wiele motywów, a ostatecznego wyboru dokonać później. Wystarczy w dogodnym momencie wybrać z lewego menu: ”Wygląd’ -> 'Motywy’, a następnie najechać myszką na wybrany i kliknąć 'Włącz’:

wordpress-16

Możemy również analogicznie przełączać motywy, praktycznie w dowolnym momencie. Dobrze jednak pamiętać o kilku 'ale’:

  • nie wszystkie motywy wykonane zostały ze 100% zgodnością z wytycznymi, więc nie wszystkie będą zachowywały się identycznie (to, co ustawimy sobie na jednym, niekoniecznie musi zadziałać na innym),
  • niektóre skórki mają własne opcje/ustawienia, więc konfiguracja nie musi przynieść identycznego skutku na innym szablonie,
  • w naszym WordPressie dobrze jest utrzymywać porządek, więc zazwyczaj pozbywamy się całkowicie zbędnych dodatków.

Dobrym pomysłem jest, aby najpierw 'pobawić się’ w wybór szablonu, a konfiguracją naszej strony zająć się dopiero po ostatecznym wyborze skórki. Dzięki temu unikniemy konieczności dokonywania ponownych ustawień takich elementów, jak np. menu.

W przypadku, gdy już dokonaliśmy wyboru, przechodzimy do ustawień związanych z samym szablonem, klikając: 'Wygląd’ -> 'Personalizacja’. Przejdziemy do trybu konfiguracji:

wordpress-17

Dalsze ustawienia zależą od wybranego szablonu i z reguły są dobrze opisane. Całość sprowadza się do wyboru po kolei opcji dostępnych po lewej stronie, dokonywania wyboru bądź uzupełniania treści w formularzach, podglądu 'na żywo’ po prawej stronie, a na zakończenie akceptacji poprzez kliknięcie w przycisk 'Zapisz i opublikuj’:

wordpress-18

Zakończenie w/w konfiguracji oznacza, że możemy cieszyć się wybranym szablonem 🙂

Poniżej linki do kilku wybranych miejsc, gdzie możemy znaleźć inne motywy dla WordPressa. Kolejne można łatwo znaleźć wpisując w wyszukiwarce frazę w rodzaju: 'wordpress (szablony OR skórki OR motywy OR templates)’, tutaj przykład wyników w Google. Instalacja i konfiguracja takiego szablonu jest identyczna, jak w opisanym powyżej poradniki, z jedną różnicą:

  • wybrany motyw zapisujemy na dysku swojego komputera,
  • następnie klikamy: 'Wygląd’ -> 'Motywy’ -> 'Dodaj nowy’ -> 'Wyślij motyw na serwer’,
  • wybieramy zapisany plik i klikamy 'Zainstaluj’:

wordpress-19

 

Linki do przykładowych stron z szablonami (płatnych i bezpłatnych):

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Zgoda na cookies. (info)

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij