Jak uruchomić płatności elektroniczne (pay)?

Poleć:
Informacje o artykule: Poziom trudności: 1/41-4-80 Dostęp: Freefree-80

 

Payment terminal with credit card and polish money on desk, fina System płatności elektronicznych to nic innego, jak wyspecjalizowany pośrednik w przepływie gotówki pomiędzy stronami transakcji, jak np.:

Klient <-> System płatności <-> (opcjonalnie) Operator kart płatniczych <-> Bank e-sklepu

Tak więc, jeżeli Internauta dokonuje płatności na stronie internetowej, wówczas (świadomie bądź nie) korzysta z pośrednictwa takiego systemu płatności. Oczywiście klient nie musi robić niczego specjalnego (poza zgodą na obciążenie), zadbanie o sprawny przebieg transakcji pozostaje w gestii sprzedawcy. To do e-sklepu należy:

  • zawarcie umowy z wybranym pośrednikiem (np. poprzez utworzenie konta w jego systemie),
  • uruchomienie w ramach swojej strony tzw. bramki płatniczej, która zautomatyzuje przebieg płatności.

Na świecie istnieją setki (a może już tysiące) systemów płatniczych, z czego w samej Polsce działa kilkanaście. Na końcu poradnika znajdziesz listę kilku najpopularniejszych, natomiast tutaj skupimy się na przykładzie uruchomienia jednego z najbardziej znanych na świecie i coraz popularniejszego w Polsce: systemie PayPal. Wybór ten podyktowany jest jeszcze jedną przyczyną, a mianowicie zdecydowana większość wtyczek e-commerce do CMS'ów ma wbudowaną (domyślnie lub opcjonalnie) obsługę bramki PayPal, dzięki czemu będziemy mogli tym łatwiej uruchomić np. nasz pierwszy e-sklep. Ok, zatem do dzieła:

Rozpoczynamy od utworzenia bezpłatnego konta wchodząc na stronę PayPal i klikając 'Załóż konto':

paypal-01

Wybieramy 'Konto firmowe', a następnie wypełniamy formularz podając wszystkie konieczne dane:

paypal-02

Mając już konto logujemy się do systemu (paypal.pl -> 'Zaloguj się'), po czym zostanie nam wyświetlona strona główna panelu zarządzania w systemie PayPal:

paypal-03

Na początek zapoznajmy się z informacjami, które będą dostępne pod przyciskiem 'Witamy'. Możemy również przejść do wstępnej konfiguracji ustawień i opcji, które dostępne są z poziomu w/w panelu, w szczególności pod linkiem 'Narzędzia' (górne menu) oraz przyciskiem 'Konfiguracja firmy'.

I to tyle - mamy własne konto w systemie płatniczym, sukces osiągnięty. Możemy już przyjmować płatności, a także płacić za pomocą PayPal. Konfiguracją opcji płatniczych (np. przycisków 'Kup teraz') zajmiemy się przy okazji instalacji wtyczek, np. e-sklepu. Na tym etapie warto jeszcze znieść limity transakcji, jakimi jesteśmy objęci jako nowy użytkownik PayPal, przypisując do konta numer rachunku bankowego i/lub karty płatniczej ('Konfiguracja firmy' -> 'Zarządzanie moją firmą' -> 'Zarządzaj moimi środkami pieniężnymi').

Kilka innych wybranych systemów płatniczych:

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Zgoda na cookies. (info)

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij