Konfiguracja bazy danych w LH.pl

Poleć:
Informacje o artykule: Poziom trudności: 2/42-4-80 Dostęp: Freesilver-80

 

Baza danych to specjalne miejsce na dyskach naszego serwera, w którym przechowywane są informacje, wykorzystywane przez oprogramowanie serwisu. Wyobraź sobie np. regał na akta, do którego sięga oprogramowanie serwisu za każdym razem, gdy trzeba wyświetlić treść danej strony WWW.

W rzeczywistości, od strony technicznej jest to dosyć skomplikowany system, na szczęście nie musimy martwić się tymi zawiłościami. Pod warunkiem, że wiemy jak podejść do zagadnienia. Tak więc – do dzieła:

Rozpoczynamy od zalogowania się w panelu administracyjnym LH.pl i wyświetlenia części konfiguracyjnej (po lewej stronie: 'Bazy MySQL’). Wpisujemy dwukrotnie hasło (oczywiście możliwie jak najbardziej skomplikowane) i potwierdzamy:

Wyświetlą się nam wszystkie dane dotyczące nowej bazy:

Poszczególne pola oznaczają:

  • Nazwa – generowana przez system nazwa naszej bazy danych, która będzie potrzebna do konfiguracji połączeń przez serwis WWW (np. WordPress),
  • phpMyAdmin – adres strony panelu zarządzania bazą danych (jeśli zaistnieje potrzeba ‘ręcznego’ dostępu do bazy),
  • Login konta głównego – na wypadek konieczności zalogowania do w/w panelu w trybie dostępu do wszystkich baz danych (jeśli mamy ich więcej),
  • Host – nazwa serwera, na którym zainstalowana została nasza baza danych.

Następnie sprawdzamy, czy nasza baza została prawidłowo stworzona. Klikamy w link obok nazwy 'phpMyAdmin’ i powinna otworzyć się nowa strona z możliwością zalogowania:

Po wpisaniu poprawnych danych i kliknięciu w 'Zaloguj się’, otworzy nam się panel zarządzania bazą danych:

Spokojnie, to tylko wygląda tak groźnie ;). W rzeczywistości, na tym etapie nie będziemy korzystali z tego panelu (do czasu, gdy staniemy się ekspertami), jedynie sprawdziliśmy, czy nasza baza jest w porządku, klikamy w ikonkę 'Wyjście’.

No i już – mamy bazę, którą wykorzystamy do zainstalowania naszej pierwszej strony WWW. Ale o tym w rozdziale ’Co to jest CMS i skąd go wziąć?’.


Udostępnij:

Dodaj komentarz

Zgoda na cookies. (info)

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij