Konfiguracja bazy danych w LH.pl

Poleć:
Informacje o artykule: Poziom trudności: 2/42-4-80 Dostęp: Freesilver-80

 

Baza danych to specjalne miejsce na dyskach naszego serwera, w którym przechowywane są informacje, wykorzystywane przez oprogramowanie serwisu. Wyobraź sobie np. regał na akta, do którego sięga oprogramowanie serwisu za każdym razem, gdy trzeba wyświetlić treść danej strony WWW.

W rzeczywistości, od strony technicznej jest to dosyć skomplikowany system, na szczęście nie musimy martwić się tymi zawiłościami. Pod warunkiem, że wiemy jak podejść do zagadnienia. Tak więc – do dzieła:

Rozpoczynamy od zalogowania się w panelu administracyjnym LH.pl i wyświetlenia części konfiguracyjnej (po lewej stronie: 'Bazy MySQL’). Wpisujemy dwukrotnie hasło (oczywiście możliwie jak najbardziej skomplikowane) i potwierdzamy:

Wyświetlą się nam wszystkie dane dotyczące nowej bazy:

Poszczególne pola oznaczają:

  • Nazwa – generowana przez system nazwa naszej bazy danych, która będzie potrzebna do konfiguracji połączeń przez serwis WWW (np. WordPress),
  • phpMyAdmin – adres strony panelu zarządzania bazą danych (jeśli zaistnieje potrzeba ‘ręcznego’ dostępu do bazy),
  • Login konta głównego – na wypadek konieczności zalogowania do w/w panelu w trybie dostępu do wszystkich baz danych (jeśli mamy ich więcej),
  • Host – nazwa serwera, na którym zainstalowana została nasza baza danych.

Następnie sprawdzamy, czy nasza baza została prawidłowo stworzona. Klikamy w link obok nazwy 'phpMyAdmin’ i powinna otworzyć się nowa strona z możliwością zalogowania:

Po wpisaniu poprawnych danych i kliknięciu w 'Zaloguj się’, otworzy nam się panel zarządzania bazą danych:

Spokojnie, to tylko wygląda tak groźnie ;). W rzeczywistości, na tym etapie nie będziemy korzystali z tego panelu (do czasu, gdy staniemy się ekspertami), jedynie sprawdziliśmy, czy nasza baza jest w porządku, klikamy w ikonkę 'Wyjście’.

No i już – mamy bazę, którą wykorzystamy do zainstalowania naszej pierwszej strony WWW. Ale o tym w rozdziale ’Co to jest CMS i skąd go wziąć?’.


Udostępnij:

Dodaj komentarz