Jak skorzystać z serwera FTP w LH.pl?

Poleć:
Informacje o artykule: Poziom trudności: 2/42-4-80 Dostęp: Freesilver-80

 

Serwer FTP to taki pośrednik, dzięki któremu możemy przesłać dowolne pliki na nasz serwer WWW (np. w LH.pl). Wszystkie pliki (np. grafiki), które przygotujesz na swoim komputerze, w pewnym momencie będziesz chciał zamieścić na stronie, więc jakoś musisz je tam dostarczyć. FTP jest właśnie jednym ze sposobów.

W tym rozdziale zajmiemy się przesłaniem przygotowanych plików WordPressa, dzięki czemu będziemy mogli zainstalować i uruchomić naszego pierwszego CMS'a. Więc, zaczynamy - oczywiście 'krok po kroku':

Rozpoczynamy od zalogowania się w panelu administracyjnym LH.pl i wyświetlenia części konfiguracyjnej (po lewej stronie: ‘Konta FTP'):

Klikamy w link z nazwą naszego serwera, a następnie zmieniamy hasło (na skomplikowane!):

Nasz serwer jest teraz gotowy do połączenia, więc zajmijmy się zdobyciem bezpłatnego programu, który nam w tym pomoże.

W przykładzie użyjemy popularnego WinSCP. Wchodzimy na stronę https://winscp.net -> download/pobierz -> Pakiet instalacyjny (Installation package). Pobieramy i instalujemy program WinSCP. Po jego uruchomieniu konfigurujemy połączenie z naszym serwerem WWW:

Klikamy 'Nowe połączenie' i w odpowiednich polach wpisujemy:

  • Protokół pliku: wybieramy FTP
  • Nazwa hosta: tutaj kopiujemy pole ‘Host FTP' panelu LH.pl
  • Numer portu: wybieramy 21
  • Nazwa użytkownika: kopiujemy pole ‘Nazwa serwera' panelu LH.pl
  • Hasło: wpisujemy nasze hasło FTP, które stworzyliśmy przed chwilą

Możemy zapisać ustawienia, a następnie klikamy w 'Logowanie'. Po chwili ukaże nam się okno zarządzania plikami:

W lewym oknie znajdują się katalogi i pliki naszego komputera, a w prawym - serwera, z którym połączyliśmy się. Możemy kopiować wybrane pliki, poruszając się pomiędzy oknami jak w ‘normalnym’ eksploratorze plików.

Alternatywnie  możemy  również  skorzystać  z  opisu  konfiguracji  programu  FileZilla, dostępnego na stronie pomocy LH.pl.


 

Udostępnij:

Dodaj komentarz