Webinar – jak zorganizować i przeprowadzić?

Poleć:
Informacje o artykule: Poziom trudności: 2/42-4-80 Dostęp: Silver

 

webinar-01 Mamy już konto dostępowe do systemu wideokonferencyjnego, więc w tym poradniku przejdziemy krok po kroku procedurę uruchamiania własnego webinaru. Dla przykładu załóżmy, że chcemy zorganizować jakieś szkolenie produktowe na odległość dla 100 osób.

Ty, jako organizator spotkania skorzystasz z rozbudowanej wersji desktop komunikatora (instalowanej na komputerze), natomiast Twoi słuchacze będą podłączać się do webinaru wykonując tylko jeden ruch: klikając w zamieszczony przycisk na Twojej stronie WWW (lub np. w link w wiadomości e-mail). A więc, do dzieła:

 

Krok nr 1 – upewniamy się, że mamy opłacony 'pokój’ o odpowiedniej pojemności:

Skoro mamy zamiar zorganizować spotkanie dla 100 słuchaczy, powinniśmy dysponować kontem 'Webinar’ o pojemności do 100 uczestników. W systemie VidCom.pl możemy praktycznie dowolnie regulować pojemnością pokoju (szczegóły). W przypadku, gdy do szkolenia będzie chciała dołączyć 101 osoba (jednocześnie), system poinformuje, że nie ma już miejsca.

 

Krok nr 2 – przygotujemy link do wklejenia na stronę WWW:

Logujemy się do panelu VidCom.pl, aby przygotować link. W lewym menu klikamy w link 'Automatyczne dołączanie’, a następnie w link 'Nowa konferencja’:

wideokonferencje-07

Wypełniamy formularz, w którym podajemy:

  • Nazwę konferencji – jedyne pole obowiązkowe, min. 6 znaków alfanumerycznych (ew. podkreślenie),
  • Hasło konferencji –    opcjonalnie, jeśli zależy nam, aby dostęp do webinaru został dodatkowo zabezpieczony,
  • Zablokuj nazwę od – zostawiamy domyślne,
  • do – maksymalnie 14 dni
  • Domyślny login – pozostawiamy puste,

oczywiście zatwierdzamy wybór poprzez kliknięcie w 'Dodaj’:

wideokonferencje-08

Po zatwierdzeniu otrzymamy potwierdzenie oraz podsumowanie:

wideokonferencje-09

Klikamy w link 'pokaż’ (w kolumnie 'Link’), po czym zobaczymy bezpośredni i unikalny link do naszej konferencji:

wideokonferencje-10

Dokładnie(!) kopiujemy link i zapisujemy go sobie razem z dokładną nazwą (ew. opcjonalnym hasłem), ponieważ te informacje będą nam potrzebne później.

 

Krok nr 3 – tworzymy przycisk na stronie WWW:

Tworzymy (lub edytujemy) stronę/wpis WWW, na której zamieścimy przycisk dołączania do webinaru, klikając w link: 'Strony’ (lub 'Wpisy’) -> 'Dodaj nową(-y)’ w menu po lewej panelu WordPressa:

redirect12

Zamieszczamy odpowiednią treść, która później posłuży nam do zapraszania uczestników:

webinar-03

Przyciskowi przypisujemy link wygenerowany w Kroku nr 2:

webinar-04

Działanie takiego przycisku zobaczysz klikając poniżej, z tą różnicą, że w tym przypadku zostanie jedynie uruchomiony sam komunikator, nie przypisany siłą rzeczy do żadnego trwającego webinaru:

webinar-02

 

Krok nr 4 – uruchamiamy komunikator (instalację oraz szczegóły opisano w tym poradniku):

Przed wyznaczonym terminem spotkania logujemy się w komunikatorze i uruchamiamy konferencję o wcześniej ustalonej (podczas tworzenia linku) nazwie. Dodatkowo ustawiamy opcje, które pomogą nam zapanować nad tak 'dużym tłumem’ – webinar, czyli konferencja dla dużej ilości osób wymaga pewnych zabezpieczeń. Podczas zakładania konferencji wchodzimy do zakładki 'Zaawansowane’ i zmieniamy domyślne ustawienia w następujący sposób:

webinar-05

Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia szkolenia. Nasi słuchacze, chcąc dołączyć do spotkania muszą o wyznaczonej porze kliknąć w przycisk na stworzonej stronie WWW (ew. link, który wysłaliśmy w e-mailu).

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Zgoda na cookies. (info)

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij